Jest to ilościowa ocena aktywności elektrycznej mózgu. jest sposobem analizowania zapisu EEG przy pomocy odpowiedniego oprogramowania.
Badanie QEEG pozwala dostrzec i analizować to, co niemożliwe jest w tradycyjnej, wzrokowej ocenie EEG. Badanie EEG jest podstawowym zapisem czynności bioelektrycznej mózgu, która jest analizowana przez specjalistę EEG czyli elektroencefalografistę.
Ocenia on na bazie swojego doświadczenia pracę mózgu i kwalifikuje czy jest ona w normie, czy wykracza poza nią. Taka ocena jest wystarczająca dla potrzeb neurologicznych. Wykrywa zmiany typu: wyładowania padaczkowe, asymetrie międzypółkulowe, zwolnienie lub przyspieszenie czynności mózgu.
Jednak u osób z wyraźnymi symptomami zaburzeń koncentracji, zaburzeniami funkcji poznawczych, czy zaburzeniami w psychice może się zdarzyć, że ich zapis EEG zostanie ocenione jako prawidłowe lub na pograniczu normy. Wtedy pomocne jest badanie QEEG.

Badanie QEEG wymaga wyspecjalizowanego analitycznego oprogramowania. Dostarcza ono zdecydowanie więcej informacji związanych z pracą mózgu.
Analiza wyników obejmuje porównanie rezultatów z bazą danych normatywnych i odniesienie funkcjonowania mózgu pacjenta do norm wyznaczonych dla odpowiedniej grupy wiekowej.
Umożliwia diagnozę przyczyn kłopotów w funkcjonowaniu, takich jak: zaburzenia uwagi i koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia nastroju i psychiatryczne oraz inne.
Jest podstawą do ułożenia spersonalizowanych treningów Biofeedback EEG.
Przygotowanie do badania QEEG
W czasie ok.2-3h przed badaniem QEEG Klient nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napojów energetyzujących
Nie zaleca się mycia głowy bezpośrednio przed badaniem, używania żelu, pianki do włosów itp. – kwestia ta ma wpływ na przewodność skóry i jakość odbieranych sygnałów
Pacjent powinien zgłosić technikowi występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje oraz zmianę leków i dawkowania w ostatnim czasie
Przebieg badania QEEG
Podczas zapisu QEEG osoba siedzi w wygodnym fotelu. Na głowę nakładany jest specjalny czepek, na którym znajdują się elektrody służące do zapisu przebiegu fal mózgowych .
Każda z elektrod wypełniana jest żelem przewodzącym. Na uszach zawieszone są elektrody referencyjne w postaci klipsów.
Nagrywanie czynności bioelektrycznej mózgu trwa około 6 min. Natomiast łącznie z wywiadem i przygotowaniem około 40-60 min.