Centrum Biofeedback Wroclaw LOGO
Centrum Biofeedback Wroclaw LOGO

analiza qeeg

Jest to ilościowa ocena aktywności elektrycznej mózgu. jest sposobem analizowania zapisu EEG przy pomocy odpowiedniego oprogramowania.

Badanie QEEG pozwala dostrzec i analizować to, co niemożliwe jest w tradycyjnej, wzrokowej ocenie EEG. Badanie EEG jest podstawowym zapisem czynności bioelektrycznej mózgu, która jest analizowana przez specjalistę EEG czyli elektroencefalografistę.
Ocenia on na bazie swojego doświadczenia pracę mózgu i kwalifikuje czy jest ona w normie, czy wykracza poza nią. Taka ocena jest wystarczająca dla potrzeb neurologicznych. Wykrywa zmiany typu: wyładowania padaczkowe, asymetrie międzypółkulowe, zwolnienie lub przyspieszenie czynności mózgu.

Jednak u osób z wyraźnymi symptomami zaburzeń koncentracji, zaburzeniami funkcji poznawczych, czy zaburzeniami w psychice może się zdarzyć, że ich zapis EEG zostanie ocenione jako prawidłowe lub na pograniczu normy. Wtedy pomocne jest badanie QEEG.
Biofeedback Analiza QEEG 1
Badanie QEEG wymaga wyspecjalizowanego analitycznego oprogramowania. Dostarcza ono zdecydowanie więcej informacji związanych z pracą mózgu.

Analiza wyników obejmuje porównanie rezultatów z bazą danych normatywnych i odniesienie funkcjonowania mózgu pacjenta do norm wyznaczonych dla odpowiedniej grupy wiekowej.

Umożliwia diagnozę przyczyn kłopotów w funkcjonowaniu, takich jak: zaburzenia uwagi i koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia nastroju i psychiatryczne oraz inne.

Jest podstawą do ułożenia spersonalizowanych treningów Biofeedback EEG.

Przygotowanie do badania QEEG

W czasie ok.2-3h przed badaniem QEEG Klient nie powinien pić kawy, mocnej herbaty, ani żadnych napojów energetyzujących

Nie zaleca się mycia głowy bezpośrednio przed badaniem, używania żelu, pianki do włosów itp. – kwestia ta ma wpływ na przewodność skóry i jakość odbieranych sygnałów

Pacjent powinien zgłosić technikowi występującą senność, zawroty głowy, osłabienie, a także przedstawić leki, które aktualnie przyjmuje oraz zmianę leków i dawkowania w ostatnim czasie

Przebieg badania QEEG

Podczas zapisu QEEG osoba siedzi w wygodnym fotelu. Na głowę nakładany jest specjalny czepek, na którym znajdują się elektrody służące do zapisu przebiegu fal mózgowych .

Każda z elektrod wypełniana jest żelem przewodzącym. Na uszach zawieszone są elektrody referencyjne w postaci klipsów.

Nagrywanie czynności bioelektrycznej mózgu trwa około 6 min. Natomiast łącznie z wywiadem i przygotowaniem około 40-60 min.
homeenvelopephonesmartphone